Onsdagsgolfen.
Fast när du vill.
15 omgångar slaggolf i simulatorerna, en ny världsbana varje vecka, valfri dag och tid. De 12 bästa ronderna räknas – och seriesegraren vinner ett Cobra 3dp järnset värde 24000kr.
VSOP är som en vanlig herr- eller damgolf på klubben, fast inomhus och på dina villkor: boka en tid som passar, spela med vänner eller andra anmälda, lämna in ett signerat scorekort. Resten sköter tabellen.
Vinn en resa till Spanien vår shoot out final.
Så fungerar det
Boka, spela, lämna in scorekortet. En gång i veckan i 15 veckor.
- 1
Anmäl dig
100 kr i anmälningsavgift som går oavkortat till prisbordet – utöver timpriset. Du får ett eget Innesvingen-hcp-kort som börjar på 75 % av ditt utehandicap.
- 2
Ring och boka till rabatterat pris
VSOP-priset finns inte online. Räkna med en timme per person för 18 hål, i Mölndal eller Kungälv.
- 3
Spela veckans bana
Vi har ett förvalt schema för vilken världsbana som spelas varje vecka. Spela med vänner eller andra anmälda.
- 4
Lämna in signerat scorekort
Se din placering i tabellen.
- 5
Finalspel
De 32 bästa går till matchspel över 9 hål i sin butik, de 16 vinnarna till shootout i Mölndal – sämsta netto på varje hål åker ut tills en segrare står kvar.
Rabatterat timpris för anmälda.
Ring butiken och boka – VSOP-priset går inte att boka online.
Per timme
Anmälningsavgift 100 kr tillkommer en gång per säsong och går till prisbordet.
Bra att veta
Max i Kungälv och August i Mölndal ansvarar för VSOP. Ring 0303-21 49 95 eller 031-706 75 60.
Säkra din platsHandicap
Alla får ett eget Innesvingen-hcp-kort och börjar på 75 % av sitt utehandicap (max 36). Spelade du IGL eller VSOP förra året får du snittet av den uträkningen och förra årets Innesvingen-hcp.
Tee-val
- Herrar spelar från vit tee (motsvarar gul i Sverige).
- 70 år och äldre spelar från röd tee.
- Damer spelar från röd tee med 10 % boost på slag fram till 100 meter från flaggan.
Poängräkning
1:a = 35 p, 2:a = 30, 3:a = 28, 4:a = 26, 5:a = 25, 6:a = 24 – sedan fallande med 1 poäng per placering. Seriesegrare är den med mest poäng på de 12 bästa ronderna.
Finalspelet
Semifinaler spelas i mölndal kl. 9.00 som matchspel över 9 hål för de 32 bästa. De 16 vinnarna går vidare till shootout i Mölndal kl. 14.00 – flera simulatorer på samma bana, sämsta netto på varje hål åker ut. Delar spelare ett hål avgörs det med närmast pinnen från förutbestämt läge. Efter 18 hål har vi en segrare som åker till Spanien.
Resan till Spanien
Årets Shoot Out segare åker med oss till Spanien i oktober.

Grattis till förra årets vinnare.
Mölndal: Andreas. Kungälv: Mike. Nästa namn på listan kan bli ditt.
- Mölndal — Andreas
- Kungälv — Mike
Spela när du vill.
Tävla hela säsongen.
Anmäl dig, ring och boka första tiden – veckans bana väntar.

